Katedra Wokalistyki, Instrumentalistyki i Teorii Muzyki

Katedra Wokalistyki, Instrumentalistyki i Teorii Muzyki

Głównym elementem strategii działalności Katedra Wokalistyki, Instrumentalistyki i Teorii Muzyki jest przygotowanie studentów do czynnego udziału w życiu artystycznym, estradowym i pedagogicznym. Proces dydaktyczny obejmuje wszystkie gatunki muzyki. W ramach zajęć studenci poznają podstawy i tajniki gry na wybranym instrumencie, literaturę muzyczną, arkana kameralistyki oraz metodykę prowadzenia zespołów muzycznych. Repertuar i zagadnienia techniki wykonawczej dobierane są indywidualnie dla każdego studenta w zależności od stopnia zaawansowania technicznego i artystycznego muzyka.

Katedra przygotowuje studentów do prowadzenia zespołów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych o różnym składzie, funkcjonujących w placówkach kulturalno-oświatowych i artystycznych. Gra w big-bandzie, grupie perkusyjnej, kwartecie saksofonowym, zespole smyczkowym, różnych formacjach rozrywkowych czy orkiestrze kameralnej (skład orkiestry zmienia się w zależności od instrumentalistów studiujących na kierunku), pozwala studentom w praktyce podnieść swoje umiejętności oraz zaspokoić pragnienia większości miłośników muzyki – granie - uczestnictwo w procesie powstawania muzyki.

Studenci rozpoczynający grę na instrumentach, niedysponujący jeszcze technika wykonawczą, w początkowej fazie nauki mogą także grać w zespole. Popularny na całym świecie trend Body Music umożliwia czynną grę nawet tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z instrumentami muzycznymi.

W ramach działalności innowacyjnej Katedra realizuje zajęcia w zespole perkusyjnym składającym się nie tylko z instrumentarium Orffa, ale również z instrumentów perkusyjnych symfonicznych, solistycznych, oraz różnych kultur i grup etnicznych. Organizowane przez Katedrę koncerty, audycje muzyczne oraz konferencje umożliwiają studentom wykorzystanie wiedzy teoretycznej i praktycznej nabywanej w toku studiów.

Pracownicy Katedry biorą udział w znaczących przedsięwzięciach artystycznych i naukowych Uniwersytetu, jak również reprezentują Wydział Edukacji Muzycznej na wielu renomowanych festiwalach, koncertach i konferencjach zarówno krajowych i zagranicznych.